Ankara tavşanından kırkım yoluyla elde edilen ipeksi yüne, Angora yünü adı verilmektedir. Ankara tavşanının anavatanı Orta Anadolu, Türkiye’dir.

 

Angora elyafının içi boş ve delikli olduğundan, doğal termal özelliğe sahiptir. Bu sebeple, Angora yününden üretilmiş giysilerin vücut ısısını koruma özelliği, koyun yünü ile karşılaştırıldığında 8 kat daha fazladır.

 

Vücudumuzun mikro-kliması ısı değişimlerine oldukça hassas bir yapıdadır. Angora giysiler bu hassas yapıyı en iyi şekilde koruyan ve dış ortam ısısının bu hassas mikro-klimayı etkilemeyecek bir konfor bölgesi oluşturur.

 

Angora yünü kullanılarak üretilen giysiler vücut ısısını çok iyi korurken, aynı zamanda nefes almakta ve terletmemektedir.

 

Yine yapısal özelliğinden dolayı çok hafiftir.  Ciltteki hissi yumuşak ve ipeksidir, alerji ve kaşıntı yapmaz.  Bunun sebebi, koyun yününde ve insan saçında bulunan keratin kabuklarının Angora yününde bulunmamasıdır. Elyaf dümdüz ve neredeyse saydam bir yapıdadır.

 

Angora yününden üretilen giysiler bebek, çocuk, genç, yetişkin ve yaşlılar için kısacası her yaştan kişinin kullanımına uygun giysilerdir.  Giyim konforu açısından rahat ve kullanışlıdır.
Yün 3 ayda bir defa kırkım yolu ile elde edilir. Kırkım esnasında tavşanların sadece sırt ve karın tüyleri alınır, hayvanlar bu işlem sırasında zarar görmez.  Her Angora tavşanından 1 yılda ortalama 1 kilo yün elde edilir.  Yün çok temiz olduğu için, herhangi bir kimyasal yada yıkama işlemine tabi tutulmadan iplik üretiminde kullanılır.

Online Alışveriş

Daha sağlıklı bir hayata başlangıç yapın!
Telefon: +90 (212) 286 6532
Faks: +90 (212) 341 1590
Yıldız Posta Caddesi, Çiğdem Apt., No:11/9
34349 - Gayrettepe-ŞİŞLİ / İSTANBUL